Kültür A.Ş

Home

HABERLER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle ortaokul öğrencilerine yönelik geleneksel olarak düzenlenen “5. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması” ve lise öğrencilerine yönelik geleneksel olarak düzenlenen “2. Genç Yazarlar Yarışması”nda dereceye giren isimler belli oldu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik geleneksel olarak düzenlenen “5. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması” ve 9, 10, 11, 12. sınıf öğrencilerine yönelik geleneksel olarak düzenlenen “2. Genç Yazarlar Yarışması”nda dereceye giren isimler belli oldu. Her iki yarışmanın ödül töreni 14 Mart 2018 tarihinde saat 11:00’de Fatih Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Çocuk Yayınları, çocukları ve gençleri edebi değeri yüksek metinlerle, usta işi çizimlerle buluşturmak; çocukların yaşadıkları şehri tanımalarını, şehre karşı bir aidiyet duygusu taşıyarak şehri sahiplenmelerini ve bunu Türkçenin dil zenginliği içerisinde en güzel biçimde ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla, İstanbul temalı yarışmalar düzenliyor.

Bu yılki Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması “Hayalimdeki Kahramanla İstanbul’da Bir Macera” temasıyla, Genç Yazarlar Yarışması ise “İstanbul” temasıyla şiir, hikaye, deneme ve portre olmak üzere dört ayrı kategoride açıldı.

50 Öğrenci Ödüle Layık Görüldü

İstanbul’daki devlet okulları ve özel okullar genelinde düzenlenen yarışmalara gönderilen eserler üzerinde jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda beş kategoride toplam elli öğrenci ödüle layık görüldü.

5. Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması’nda birinciliği Türk-İsveç Kardeşlik Ortaokulu’ndan Mustafa Bağdat “Arkamdaki Kahraman” başlıklı hikayesiyle, ikinciliği Hasbahçe İmam Hatip Ortaokulu’ndan Enes Selçuk “Hazine” başlıklı hikayesiyle, üçüncülüğü ise Menderes Ortaokulu’ndan Sevde Buse Özkan “Kuyu” başlıklı hikayesiyle kazandı. Yedi ortaokul öğrencisinin hikayesi ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

2. Genç Yazarlar Yarışması’nda şiir kategorisinde birinciliği Bahçelievler Füsun Yönder Anadolu Lisesi’nden Ceren Albayrak “Münacaat” başlıklı şiiriyle, ikinciliği Bayrampaşa İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Berrenur Şen “Kıskanıyorum” başlıklı şiiriyle, üçüncülüğü ise Kartal Hasan Ferruh Özgen Anadolu Lisesi’nden Hayrunnisa Duran “İstanbul’um” başlıklı şiiriyle kazandı. Yedi lise öğrencisinin şiiri ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

2. Genç Yazarlar Yarışması’nda hikaye kategorisinde birinciliği Hadımköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi’nden Ayşenur Gülfem Özer “İstasyonlar Dolusu Fısıltı” başlıklı hikayesiyle, ikinciliği Kadir Has Anadolu Lisesi’nden Ayça Rahat “Tanıdık Yabancı” başlıklı hikayesiyle, üçüncülüğü ise Füsun Yönder Anadolu Lisesi’nden İrem Murat “Ekmek Teknesi” başlıklı hikayesiyle kazandı. Yedi lise öğrencisinin hikayesi ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

2. Genç Yazarlar Yarışması’nda deneme kategorisinde birinciliği Ümraniye Merkez Anadolu Lisesi’nden Sena Kayır “Ben İstanbulum” başlıklı denemesiyle, ikinciliği Sarıyer Özel Darüşşafaka Lisesi’nden Ceyda Yalçın “İstanbul Bir Denizdir Lale Gemileriyle Taşınan” başlıklı denemesiyle, üçüncülüğü ise Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi’nden Elif Toklucu “Tenha” başlıklı denemesiyle kazandı. Yedi lise öğrencisinin denemesi ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

2. Genç Yazarlar Yarışması’nda portre kategorisinde birinciliği Maltepe Cevizli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Mısra Bayındır “İstanbullaşmak” başlıklı portre yazısıyla, ikinciliği Kadıköy İstanbul Anadolu Lisesi’nden Kardelen Gökmen “Yakamoz” başlıklı portre yazısıyla, üçüncülüğü ise Kartal Hasan Ferruh Özgen Anadolu Lisesi’nden Merve Yaşar “Aşkın Adı Dersaadet” başlıklı portre yazısıyla kazandı. Yedi lise öğrencisinin portre yazısı ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

5. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması’nda ilk üç dereceye giren, mansiyon ödülüne ve özel ödüllere layık görülen isimler sırasıyla şöyle:

1. Mustafa Bağdat, Türk-İsveç Kardeşlik Ortaokulu

2. Enes Selçuk, Hasbahçe İmam Hatip Ortaokulu

3. Sevde Buse Özkan, Menderes Ortaokulu

Mansiyon Ödülleri:

4. Esma Hatice Köten, Özdemiroğlu İmam Hatip Ortaokulu

5. Merve Önder, Cumhuriyet Ortaokulu

6. Neslihan Yıldırım, İBB Evliya Çelebi Ortaokulu

7. Ömer Faruk Çakmak, Özel Asfa Halil Necati Ortaokulu

8. Serhat Çiçek, Menderes Ortaokulu

9. Suzidil Gönül, Beylikdüzü Büyükşehir Ortaokulu

10. Zeynep Neva Ağırakça, Özel Çamlıca Kalem Ortaokulu

2. Genç Yazarlar Yarışması “şiir” kategorisinde ilk üç dereceye giren, mansiyon ödülüne ve özel ödüllere layık görülen isimler sırasıyla şöyle:

1. Ceren Albayrak, Bahçelievler Füsun Yönder Anadolu Lisesi

2. Berrenur Şen, Bayrampaşa İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

3. Hayrunnisa Duran, Kartal Hasan Ferruh Özgen Anadolu Lisesi

Mansiyon Ödülleri:

4. İsmail Tunahan, Sarıyer Ayazağa İmam Hatip Lisesi

5. Alper Öztürk, Bakırköy Hasan Polatkan Lisesi

6. Kübra Saklıkaya, Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi

7. Çağla Özkur, Özel Çengelköy Anadolu Lisesi

8. Elif Eriş, Terakki Vakfı Okulları Şişli Terakki Lisesi

Jüri Özel Ödülü:

9. Esmanur Baltaoğlu, Bakırköy Hasan Polatkan Lisesi 

Cahit Zarifoğlu Özel Ödülü:

10. Mehmet Enes Bilici, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

2. Genç Yazarlar Yarışması “hikaye” kategorisinde ilk üç dereceye giren, mansiyon ödülüne ve özel ödüllere layık görülen isimler sırasıyla şöyle:

1. Ayşenur Gülfem Özer, Hadımköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi

2. Ayça Rahat, Kadir Has Anadolu Lisesi

3. İrem Murat, Füsun Yönder Anadolu Lisesi

Mansiyon Ödülleri:

4. Buğra Altunışık, Beykoz Celal Aras Anadolu Lisesi

5. Elif Yasemin Türkoğlu, Özel Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

6. Şura Selimefendioğlu, Ataşehir Rotary Çok Programlı Anadolu Lisesi

7. Zeynep Antçok, Şehit Münir Alkan Fen Lisesi

8. Sinem Kaya, Kartal Semiha Şakir Anadolu Lisesi

Jüri Özel Ödülü:

9. Damla Nur Pay, Sarıyer Mustafa Kemal Anadolu Lisesi

Mustafa Kutlu Özel Ödülü:

10. Melike Kaynar, Kartal Anadolu Lisesi

2. Genç Yazarlar Yarışması “deneme” kategorisinde ilk üç dereceye giren, mansiyon ödülüne ve özel ödüllere layık görülen isimler sırasıyla şöyle:

1. Sena Kayır, Ümraniye Merkez Anadolu Lisesi

2. Ceyda Yalçın, Sarıyer Özel Darüşşafaka Lisesi

3. Elif Toklucu, Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi

Mansiyon Ödülleri:

4. Nur Aleyna Ardıç, İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi

5. Kübra Köntek, Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi

6. Sena Dalgıç, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

7. Şevval Nur Tural, Başakşehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

8. Hafize Ayık, Bağcılar Hayreddin Karaman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Jüri Özel Ödülü:

9. Serenay Doğancı, Kavacık Uğur Anadolu Lisesi

Rasim Özdenören Özel Ödülü:

10. Şeyma Mum, Başakşehir Özel Yenidoğu Anadolu Lisesi

Genç Yazarlar Yarışması “portre” kategorisinde ilk üç dereceye giren, mansiyon ödülüne ve özel ödüllere layık görülen isimler sırasıyla şöyle:

1. Mısra Bayındır, Maltepe Cevizli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2. Kardelen Gökmen, Kadıköy İstanbul Anadolu Lisesi

3. Merve Yaşar, Kartal Hasan Ferruh Özgen Anadolu Lisesi

Mansiyon Ödülleri:

4. Dilara Kurt, Şile Oya Ali Osman Keçeci Sosyal Bilimler Lisesi

5. Sibel Ayaz, Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi

6. Tuğba Nur Sucu, Maltepe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

7. Zeynep Uzunkaya, Şehit Halil İbrahim Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi

8. Semanur Özcan, Bayrampaşa Saraybosna Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi

Jüri Özel Ödülü:

9. Mustafa Akarsu, Özel Çekmeköy Çınar Anadolu Lisesi

Mithat Cemal Kuntay Özel Ödülü:

10. Zülal Dalseçkin, Pendik Anadolu Lisesi

Kazananlara Birbirinden Güzel Hediyeler Verilecek

5. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödül olarak çeşitli hediyeler verilecek. Birinciye 1 adet Laptop, Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 TL’lik kitap çeki ve okul kütüphanesi için Kültür AŞ Çocuk Yayınları kitap seti, ikinciye 1 adet iPad ve Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 TL’lik kitap çeki, üçüncüye 1 adet iPad Mini ve Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 TL’lik kitap çeki, dördüncüden onuncuya kadar dereceye girerek mansiyon ödülüne layık görülen yedi öğrenciye ise Tablet PC ve Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 TL’lik kitap çeki armağan edilecek.

2. Genç Yazarlar Yarışması’nda dört ayrı kategoride dereceye giren 40 öğrenciye de aynı şekilde hediyeleri takdim edilecek. Her kategorinin birincilerine 3.000 TL ve Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 TL’lik kitap çeki, ikincilere 2.000 TL ve Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 TL’lik kitap çeki, üçüncülere 1.000 TL ve Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 TL’lik kitap çeki, her kategoride dördüncüden onuncuya kadar dereceye girerek mansiyon ödülüne layık görülen öğrencilere ise 500 TL ve Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 liralık kitap çeki armağan edilecek.

Ayrıca, her iki yarışma için geçerli olmak üzere dereceye giren bütün öğrencilere başarı madalyası, okullarına da plaket takdim edilecek.