Kültür A.Ş

Home

BASIN ODASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile geleneksel olarak düzenlenen “Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması”nın 4’üncüsü ile 1. “Genç Yazarlar Hikâye Yarışması”nda dereceye giren isimler belli oldu.

Bu yıl “2071’de İstanbul” temasıyla açılan yarışmanın ödül töreni, Mayıs ayı içerisinde Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk’te gerçekleştirilecek. Ödül töreninin tarihi daha sonra ilân edilecek.

“2071’de İstanbul”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Çocuk Yayınları, çocukları ve gençleri edebî değeri yüksek metinlerle, usta işi çizimlerle buluşturmak; çocukların yaşadıkları şehri tanımalarını, şehre karşı bir aidiyet duygusu taşıyarak şehri sahiplenmelerini ve bunu Türkçenin dil zenginliği içerisinde en güzel biçimde ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla, İstanbul temalı yarışmalar düzenliyor.

Yarışmanın bu yılki konusu “2071’de İstanbul” olarak belirlenmişti.

4 yıldır ortaokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması”nın yanı sıra bu yıl ilk kez ve geleneksel hâle getirilmek üzere “Genç Yazarlar Hikâye Yarışması” da düzenlendi.

Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması’nda Dereceye giren isimler

İstanbul genelindeki bütün devlet ve özel ortaokul öğrencilerine açık olarak düzenlenen yarışmaya gönderilen eserler üzerinde jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, şu isimler ödüle lâyık bulundu:

1. Ecenur Aydın - Ataşehir Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu.

2. Muslimakhon Bakhodirova  - Fatih Sancaktar Hayrettin Ortaokulu.

3. Hatice Özçelik - Gaziosmanpaşa İmam Hatip Ortaokulu.

Mansiyon Ödülleri

Güngör İsra Agkous - Gaziosmanpaşa Özel Mavigün Ortaokulu.

Feyza Yalçın - Ataşehir Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu.

Defne Büyükaşık - Bakırköy Özel Yeşilköy 2001 Ortaokulu

Hiranur Onurcan - Çekmeköy Nükte Sözen Ortaokulu

Rozerin Gümüş - Sarıyer Ortaokulu

Hilal Ceyda Yaşartürk - Kartal 50 Yıl General Rafet Bere Ortaokulu

Aysu Akdüzen - Özel Bahçelievler Oğuzkaan Ortaokulu

Ödüller:

Birincilik ödülü: 1 adet iPad ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki ve okul kütüphanesi için Kültür A.Ş. Çocuk Yayınları kitap seti.

İkincilik ödülü: 1 adet iPod ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki.

Üçüncülük ödülü: 1 adet fotoğraf makinesi ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki.

Mansiyon ödülleri

Dördücüden onuncuya kadar 7 adet mansiyon ödülü: Tablet PC ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki.

Genç Yazarlar Hikâye Yarışması’nda Dereceye Giren İsimler

1. Sümeyra Balıkçı - Bakırköy Hasan Polatkan Anadolu Lisesi.

2. Özlem Mutlu - Silivri Prof. Dr. Fuat Sezgin Fen Lisesi.

3. İbrahim Muhammed Gül - Tuzla Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Mansiyon ödülleri

Mehmet Enes Bilici - Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Ayşe Damla Aşçı - Maltepe E.C.A Elginkan Anadolu Lisesi.

Merve Beyza Göksal - Gaziosmanpaşa Özel Şefkat Koleji.

Eda Bilge Gökçe - Bakırköy Hasan Polatkan Anadolu Lisesi.

Beyza Kurt - Eyüp Refhan Tümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Ayşenur Bakan - Kadıköy İstanbul Atatürk Fen Lisesi.

Ayşe Mihriban Uğuz - Gaziosmanpaşa Özel Şefkat Fen Lisesi.

Ödüller

Birincilik ödülü: 5.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki.

İkincilik ödülü:  4.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki.

Üçüncülük ödülü: 3.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki.

Mansiyon ödülleri

Dördüncüden onuncuya kadar 7 adet mansiyon ödülü: 1.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki.

Ayrıca, her iki yarışma için geçerli olmak üzere dereceye giren bütün öğrencilere başarı madalyası, okullarına da plaket takdim edilecek.